Sohbet Odaları Korona Virüs Toplumsal Mesafe

Türkiye’de bildirilen ilk Coronavirüs vakası 11 mart 2020’de idi. Aylarca Amerikalılar durumun ne sohbet odaları kadar ciddi bulunduğunu reddetmişti. Birçok şahıs bunun soğuk algınlığı yada gripten değişik olmadığını söylemiş oldu. Tüm uyarıların ve aldatmacaların abartılı bulunduğunu düşündüler. Bazıları bunun cumhurbaşkanını devirmek için tasarlanmış bir aldatmaca bulunduğunu bile söylemiş oldu. Mart ortasına kadar, Coronavirus pandemisinin sertliği göz ardı edilemez hale ulaştığında, naysayerlerin bir çok geldi.

Avrupa’da vakalar hızla yükseliyordu. İtalya ve İspanya’da hastaneler taştı. Durum kontrolden çıkıyordu. ABD’deki sohbet odası politikacılar ve haber medyası sonucunda bunu ciddiye almaya başladı. Toplumsal mesafe hızla ölçü haline geldi. Sadece bir tek birkaç hafta ilkin Florida’daki plajlar Spring Break tatillerinde parti meydana getiren gençlerle doluydu.

Restoranlar ve barlar kapatılırken plajlar hala açıktı. Ve on binlerce tatilci çocuk hala partiye hazırdı. CBS News bu partilere katılanlarla dans ederken, içerken ve güneşin tadını çıkarırken röportaj yapmış oldu.

Bir genç hanımefendi, tüm restoranlar ve chat odası barlar kapanış ile, meydana getirecek bir şey yoktu yakınma etti. “Sanırım orantıdan uzaklaştırıyorlar” dedi. Başka bir parti, virüs sebebiyle gezisini iptal etmeyi düşündüğünü sadece gene de geldiğini söylemiş oldu. “Hala gidersek havadaydı. Fakat, biz buradayız. Bu yıl 21 yaşına girdim, bu yüzden parti yapmak için buradayım… ”Durumun“ hayal kırıklığı yarattığını, sadece bundan en iyi şekilde yararlandığımızı ”belirtti. Brady Sluder isminde genç bir adam, “Corona alırsam, Corona alırım… Parti yapmamı engellemesine izin vermeyeceğim… Ne olursa olsun, olur”.

Kasıtlı meydan okuması ve pervasız itimatı, haberlerde ve toplumsal medyada yaygın olarak yayınlandı. Günler sonrasında sohbet melodisini değiştirdi. Instagram’a “Kalbimin derinliklerinden derinden özür dilerim.” Yazdı. Sluder şimdi insanlara toplumsal mesafeyi uygulamalarını tavsiye ederek kuşakta atladı. Özüründe şu şekilde yazdı: “Topluluklarınızı kulak verin ve sıhhat görevlilerinin söylediği benzer biçimde yapın. Yaşam değerlidir. Kibirli olma ve benim benzer biçimde yenilmez bulunduğunu düşün. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir